Położenie

Miejscowość leży na Pojezierzu Żuławskim, 3km od Sztumu. Dom w Lesie stanowi dobrą bazę wypadową dla dalszych wycieczek do Gdańska (60km), Malborka (16km), Kwidzyna (20km) i Elbląga (30km). Dzięki bliskości trasy nr 1 (na Toruń) Dom jest doskonałym miejscem na odpoczynek w drodze do Lichenia, czy Torunia.

Dostępne atrakcje

Dom otoczają tereny leśne, i liczne jeziora. 15 minut spaceru lasem od Domu znajduje się niewielkie jezioro Białe. Piaszczysta plaża z długim, łagodnym brzegiem jest doskonałym miejscem wodnych zabaw dla dzieci. Dla lubiących większe, zorganizowane kąpieliska proponujemy strzeżoną plażę nad jeziorem Sztumskim. Znajdują się tam dwa pomosty, wydzielony brodzik, kawiarnia i lodziarnia przy plaży, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych.

W okolicznych miastach można obejrzeć liczne zamki krzyżackie, muzea, domy podcieniowe i średniowieczne kościoły. W samym Sztumie można zwiedzić unikalne w skali kraju muzeum sztuki więziennej, obejrzeć film w kameralnym kinie "w starym stylu". Nastrój miasta pozwala odpocząć od szybkiego trybu życia, a malownicze uliczki i aleja wokół jeziora zapraszają do pieszych wędrówek.

Jezioro Barlewickie szczególnie spodoba się wędkarzom, gdzie z dala od zgiełku i kąpielisk można w ciszy oddać się połowom. Okoliczne lasy są prawdziwym rajem dla grzybiarzy: można tu znaleźć prawdziwki, podgrzybki, gąski, szaraki, a także maślaki, koźlaki, kurki i kanie. Na rowerzystów czekają długie, interesujące trasy w głębokich lasach.

Miejsce jest idealnie nadaje się dla wszystkich, którzy poza aktywnym wypoczynkiem nad jeziorem i w stadninie koni, szukają jednocześnie ciszy, pięknych krajobrazów, czystego leśnego powietrza i wieczornych ognisk.

Gastronomia

"Dom u Krzyżaka" oferuje możliwość wykupienia domowych obiadów w porach indywidualnie dostosowanych do potrzeb gości. Niezależnie istnieje wolny dostęp do osobnej kuchni. W okolicy (5 minut spacerem) znajduje sie wiejski sklepik zaopatrzony w podstawowe artukuły spożywcze, w tym lody i wszelkie napoje na upalne dni. Oddalony o 3km Sztum oferuje zaplecze gastronomiczne dla gości planujących stołowanie się poza Domem. Znajdują się tam restauracje, pizzernie, bary, oraz sieć sklepów i marketów spożywczych.

Oficjalna strona WWW Sztumu.